Taryfa G11, G12 czy G12w? W której taryfie prąd jest najtańszy? Kalkulator taryf i ceny prądu.
|
Artykuł zaktualizowany: maj 2019
Czy prąd może być tańszy? Wszystko zależy od tego, jak dobrze dobraną masz taryfę i dostawcę prądu. Na początek przeprowadźmy prosty eksperyment. Spróbuj przypomnieć sobie, ile czasu poświęciłeś na przemyślenie taryfy, gdy podpisywałeś swoją umowę na dostawy prądu? Czy zanim doszło do podpisania umowy, udało Ci się przeanalizować dostępne taryfy, choćby od jednego dostawcy? Czy udało Ci się przeanalizować, jak będzie rozłożone w ciągu doby Twoje zużycie energii, żeby sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie taryfa, naprawdę jest do Ciebie dopasowana?
Cóż, chyba z dużym prawdopodobieństwem mogę zgadywać, że nie.
Umowę na dostawę energii podpisujemy często jeszcze w trakcie trwania budowy domu lub remontu mieszkania, ze stanu deweloperskiego, do stanu użytkowego. Wtedy, najczęściej nikt nie ma głowy do analizy taryf dostawców prądu, skupiając się nad kolorem kafli, wyposażeniem kuchni i łazienki, i innymi podobnymi kwestiami. Wtedy właśnie w pośpiechu biegniesz załatwić prąd i zapytany o taryfę lub zapotrzebowanie roczne na energię elektryczną, otwierasz szeroko oczy i prosisz, żeby pracownik energetyki coś Ci podpowiedział. Wtedy właśnie najczęściej pada wybór na taryfę domyślną: G11.
Oczywiście, poza zmianą taryfy możesz dokonać również zmiany dostawcy prądu, ale mówiąc szczerze i zupełnie subiektywnie, obecnie nie widzę sensu takiej zmiany. Korzyści ze zmiany dostawcy są wątpliwe, lub nawet ich brak. Paradoksalnie, najczęściej największe korzyści przynieść może pozostanie przy obecnym dostawcy i świadomy dobór dopasowanej do Ciebie taryfy.
WAŻNE!
Zmiana taryfy nie wiąże się z żadnymi opłatami. Wymiana licznika na odpowiedni leży po stronie dostawcy energii i odbywa się w całości na jego koszt.
Czy taryfa G11 jest najlepsza?
To dobry moment, żeby powiedzieć sobie kilka słów o taryfach. Taryfy, to mówiąc krótko, ceny prądu obowiązujące dostawców energii elektrycznej. Ceny prądu dla odbiorców indywidualnych nie mogą być kształtowane dowolnie. Są objęte nadzorem państwowym. Kontrolą cen w Polsce zajmuje się Urząd Regulacji Energetyki (URE). Raz do roku spółki dystrybucyjne są zobowiązane przedłożyć swoje propozycje cenowe, które analizuje i akceptuje URE.
Dla gospodarstw domowych funkcjonują w tej chwili trzy podstawowe plany taryfowe G11, G12 i G12w. W ofercie dostawców, oczywiście można spotkać jeszcze inne taryfy w grupie G (czyli dla gospodarstw domowych), ale te trzy są dostępne u wszystkich dostawców i dość dobrze dopasowują się do wymagań większości gospodarstw domowych.
G11 – taryfa jednostrefowa
To plan taryfowy, w którym cena energii elektrycznej jest identyczna przez całą dobę, przez wszystkie dni tygodnia.
Na diagramie wygląda to tak:
G12 – taryfa dwustrefowa
W tym planie taryfowym obowiązują dwie ceny za energię elektryczną. Cena w strefie szczytowej i pozaszczytowej. Cena szczytowa (wyższa) obowiązuje w godzinach: 6:00 – 13.00 oraz 15.00 – 22.00. Cena pozaszczytowa (niższa) obowiązuje w godzinach: 22.00 – 6.00 oraz 13.00 – 15.00. Taki podział obowiązuje przez wszystkie 7 dni tygodnia.
Cena szczytowa w tej taryfie jest wyższa niż cena w taryfie całodobowej G11 , natomiast cena pozaszczytowa, jest niższa niż ta, w całodobowej taryfie G11.
Diagram dość dobrze obrazuje rozłożenie stref cenowych:
G12w – taryfa dwustrefowa
Ten plan taryfowy jest pochodną planu G12. Rozłożenie stref godzinowych jest różne u różnych operatorów.
Najlepiej zobrazują to diagramy zamieszczone poniżej.
W tej taryfie, podobnie jak w taryfie G12 cena szczytowa jest wyższa niż w G11, a pozaszczytowa niższa niż w G11. Jednocześnie ceny szczytowe i pozaszczytowe taryf G12 i G12w nie muszą są identyczne.
Na diagramie wygląda to tak:
Która taryfa jest najlepsza?
Odpowiedź jest prosta. Najlepsza jest ta, z której rachunki będą najniższe 🙂 … i tutaj właśnie zaczyna się zabawa.
Długo się nad tym zastanawiałem, poszukując jakiejś prostej metody wyboru taryfy, która np. pozwalałaby na podstawie kilku pytań określić najbardziej dopasowany plan, ale ilość zmiennych, schematów funkcjonowania domu, przyzwyczajeń domowników, różnorodność prądożernych urządzeń mających istotny wpływ na rachunek końcowy, jak: ogrzewanie elektryczne, bojlery, podgrzewacze wody, kuchenki elektryczne, dmuchawy, nagrzewnice, klimatyzacje … i jeszcze wiele innych. Słowem mnogość odmiennych sytuacji sprawia, że każdy dom i mieszkanie funkcjonuje inaczej, ma swoją specyfikę i w każdym przypadku do tematu trzeba podejść indywidualnie.
Trzeba sobie jasno powiedzieć, bez rzetelnego podejścia do problemu nie da się powiedzieć w ciemno, która z taryf jest najlepsza. Wśród tych trzech żadna nie jest zdecydowanie zła, ani żadna zdecydowanie dobra.
Wyboru jednak dokonać trzeba!
Czy proste rozwiązanie wyboru taryfy nie istnieje?
Gdyby nie istniało, to nie powstałby ten artykuł. Co prawda będzie ono wymagało, by kilka razy wstać z kanapy, ale w wielu przypadkach może się okazać, że naprawdę było warto. W zależności od łącznego poboru prądu przez Twoje gospodarstwo domowe, najprawdopodobniej możesz zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Znam przypadki, gdy sama zmiana taryfy spowodowała spadek rachunki o ponad 20%.
Na początek ceny
Najpierw przyjrzyjmy się rzeczywistym cenom w poszczególnych strefach czasowych dla wszystkich taryf i głównych dostawców prądu.
Tabela zawiera ceny brutto, odczytane w dniu 21 stycznia 2019, z oficjalnych danych dostępnych na stronach internetowych dostawców prądu. Są to ceny za 1 kWh energii czynnej, ale nie zawierają stałych opłat dodatkowych i abonamentowych. Opłaty te doliczane są do każdej kWh energii i do każdej umowy, niezależnie od wybranej taryfy i mają różną wysokość dla każdej taryfy nawet u tego samego dostawcy. Oszczędności które nas interesują powstają nie tylko na różnicy cen za energię czynną, ale również przez różnicie pozostałych opłat. Łącznie, w każdej z taryf występuje co najmniej 6 – 8 dodatkowych opłat. Jeżeli przemnożyć to jeszcze przez liczbę 5 operatorów, to daje nam łącznie ponad 100 różnych parametrów do przeanalizowania.
Z tego powodu nie będę omawiał wszystkich tych paramentów. Będą one wszystkie uwzględnione w obliczeniach, a istotny będzie dla nas wynik. Jeżeli jednak ktoś będzie chciał poznać te parametry bliżej, to wszystkie opisane w sposób jawny znajdzie w arkuszu kalkulacyjnym, który jest dołączony do niniejszego wpisu, w formie gotowego kalkulatora. Link do kalkulatora znajdziesz w dolnej części artykułu, wraz z krótką instrukcją jego użytkowania. Zanim jednak przejdziemy do kalkulatora, konieczne jest zapoznanie z kilkoma informacjami, istotnymi dla zrozumienia tematu.
Tak na marginesie, warto zauważyć, że cena najtańszej kWh w innogy poza szczytem, jest wyższa o około 20% (!!!) od ceny w całodobowej (czyli teoretycznie droższej) taryfie G11 u wszystkich pozostałych dostawców. Jeszcze bardziej zabawne jest to, że najdroższy prąd w szczycie w PGE jest i tak tańszy, niż promocyjny, najtańszy prąd w innogy. Jak dla mnie, totalna miazga. Z wnioskami końcowymi, wstrzymajmy się jednak, aż wykonamy wszystkie obliczenia.
Jak będziemy badać opłacalność taryf?
Wspomniałem już wcześniej, że trzeba będzie kilka razy wstać z kanapy. Dlaczego? Potrzebne nam będzie kilka odczytów licznika prądu. Żeby policzyć, która z taryf opłaca się najbardziej, musimy poznać rzeczywiste zużycie prądu w poszczególnych strefach czasowych.
Zmiana taryfy ze szczytowej na pozaszczytową lub odwrotnie, zgodnie z diagramami czasowymi, które przedstawiłem powyżej następuje w godzinach: 6.00, 13.00, 15.00 i 22.00. W związku z tym, jeżeli dokonamy odczytu wskazań licznika prądu w tych właśnie godzinach, to z różnicy wskazań otrzymamy rzeczywiste zużycie prądu dla każdej ze stref. Takich odczytów najlepiej dokonywać przez cały tydzień, od poniedziałku do niedzieli. Przyjmując, że tygodnie są do siebie podobne, po przemnożeniu wartości z jednego tygodnia przez 4, otrzymamy przybliżone zużycie miesięczne. Na podstawie tych danych obliczymy rachunki dla każdej z taryf i poznamy, która z nich wypadnie najlepiej.
Jeżeli nie możesz dokonywać odczytów przez cały tydzień to absolutnym minimum będzie dokonanie odczytów w jeden dzień roboczy i w jeden dzień weekendowy (sobotę lub niedzielę), o godzinie: 6.00, 13.00, 15.00, 22.00 i znowu 6.00. Odczytane w ten sposób wyniki wystarczy powielić na pozostałe dni.
Jeden dzień z odczytami na diagramie wygląda tak:
Ja, jakoś zebrałem się w sobie i udało mi się odczytać wskazania z całego tygodnia. Faktem jest, że poranne wskazania odczytywałem raczej o 6.30 niż o 6.00, ale zerwanie się z łóżka, by odczytać licznik o 6.00 mnie przerosło. Przyznaję się do tego od razu. Zapewne na pierwszym miejscu po przecinku wynik odczytu porannego mógłby być nieco inny (w nocy pobór zwykle mamy minimalny), ale jest to błąd, który jestem w stanie zaakceptować.
W praktyce wyglądało to tak, że pierwszego odczytu dokonałem w niedzielę o godzinie 22.00, kolejnego w poniedziałek o 6.30 rano, potem 13.00, 15.00 i tak w kółko do kolejnej niedzieli, gdy o godzinie 22.00 dokonałem ostatniego odczytu.
Zdalny odczyt licznika, czyli niektórzy mają łatwiej
W przypadku TAURON-u, PGE oraz ENERGI sprawa może być nieco łatwiejsza. Dostawcy Ci mają wdrożone systemy zdalnego odczytu energii. Z informacji, które znalazłem na ich oficjalnych stronach, liczniki przesyłają do nich swoje aktualne wskazania co 15 minut. Klienci mają dostęp do tych danych za pośrednictwem elektronicznej platformy i mogą monitorować swoje zużycie np. za pośrednictwem specjalnych aplikacji na telefon lub po zalogowaniu na stronie internetowej.
Niestety, ENEA nie udostępnia jeszcze takich danych (na moim koncie widoczne są tylko odczyty raz na 2 miesiące). W innogy też nie znalazłem takiej opcji.
TAURON udostępnia aplikację na telefon do monitorowania zużycia energii oraz za pośrednictwem strony internetowej: TAURON eLicznik
PGE udostępnia swoje dane za pośrednictwem strony: eBOK – elektronicznego biura obsługi, chociaż niestety nie mam pewności czy są to dane aktualizowane co 15 minut.
ENERGA posada aplikację na telefon: Mój LICZNIK,
oraz stronę internetową: Portal klienta AMI
Może się więc okazać, że dostęp do niezbędnych danych mamy w zasadzie pod ręką i wystarczy tylko sięgnąć.
Ostatnia rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę, to fakt, że analizę warto przeprowadzić dla jednego z miesięcy zimowych, ponieważ wtedy nasze zużycie jest największe i generowane wtedy rachunki są najwyższe. Największe oszczędności mogą więc powstać właśnie wtedy.
Odczyty danych
Po tygodniu regularnego odczytywania licznika, dane wyglądają następująco:
Nie będę się rozwodził nad otrzymanymi wynikami pomiarów. Powiem tylko, że w czasie gdy poradziłem odczyty, dom funkcjonował normalnie, bez żadnych zmian, wszystko odbywało się w rytmie identycznym jak dotychczas. Ze wszystkich urządzeń korzystaliśmy dokładnie tak samo, jak robiliśmy to do tej pory. Nie było żadnego specjalnego włączania prania, czy zmywarki do naczyń z opóźnieniem na noc i innych sztuczek. Po prostu chciałem sprawdzić czy zmiana taryfy, bez zmiany przyzwyczajeń może przynieść jakieś oszczędności.
Oczywiście, można by się zastanowić nad zmianą przyzwyczajeń, tak żeby dostosować się do przyjętej taryfy. Wyszedłem jednak z założenia, że jeżeli pojawią się oszczędności przy zmianie taryfy bez zmiany przyzwyczajeń, to ewentualną zmianą przyzwyczajeń oszczędności będzie można dodatkowo zwiększyć.
Na razie jednak nie chce się odzwyczajać od mojego trybu życia, który lubię. Chcę jedynie płacić mniej za prąd i zaraz dowiemy się czy to jest możliwe.
Wyniki obliczeń
Obliczenia przeprowadziłem dla wszystkich pięciu spółek dystrybucyjnych. Wyniki analizy pokażą więc, ile zapłaciłbym w każdej z taryf, gdybym mieszkał na terenie każdego z pięciu dostawców.
Na wszystkich zestawieniach widać kwoty cząstkowe z każdego dnia i strefy czasowej. Dodatkowo kolorami zaznaczyłem przynależność do odpowiedniej strefy czasowej. Pola niebieskie to wartości w taryfie całodobowej, pola różowe to wartości szczytowe, a zielone to wartości pozaszczytowe.
Przykładowy zestaw podstawowych danych dla ENEA wygląda tak:
Na obrazku nie widać całego zestawu opłat dystrybucyjnych zmiennych, stałych oraz opłat abonamentowych, ale – jak już wspomniałem wcześniej – jest ich dużo i nie ma sensu ich opisywać. Istotne jest, że wszystkie, zgodnie ze sztuką zostały uwzględnione w obliczeniach.
Wszystkie obliczenia oraz kalkulator zawierają również zmiany jakie wprowadziły nowe ustawy ze stycznie 2019 roku:
– zmniejszenie opłaty przejściowej z 8,00 PLN brutto do 0,41 PLN brutto miesięcznie
– wprowadzenie nowej opłaty dystrybucyjnej, pod nazwą: opłata kogeneracyjna w wysokości 0,00194 PLN/kWh brutto.
Zobaczmy zatem, co wniknęło z obliczeń.
ENEA – koszt prądu dla różnych taryf
Koszt miesięczny za energię elektryczną
taryfa G11: 133,34 PLN
taryfa G12: 125,49 PLN
taryfa G12w: 122,60 PLN
Koszt 1 kWh
taryfa G11: 0,55 PLN/kWh
taryfa G12: 0,52 PLN/kWh
taryfa G12w: 0,51 PLN/kWh
Aktualnie posiadam taryfę G11. W zestawienia widać, najkorzystniejsza dla mnie była by taryfa G12w. Opłaty miesięczne były by o 10,74 PLN niższe. Zmiany taryfy mogę dokonać przez internet, bez żadnych opłat. Jak myślicie, warto? 🙂
TAURON – koszt prądu dla różnych taryf
Koszt miesięczny za energię elektryczną
taryfa G11: 138,26 PLN
taryfa G12: 124,20 PLN
taryfa G12w: 112,59 PLN
Koszt 1 kWh
taryfa G11: 0,57 PLN/kWh
taryfa G12: 0,51 PLN/kWh
taryfa G12w: 0,47 PLN/kWh
Jak widać z zestawienia, zdecydowanie najkorzystniej dla mnie, znowu było by skorzystać z taryfy G12w. Tutaj różnica to 25,67 PLN miesięcznie.
ENERGA – koszt prądu dla różnych taryf
Koszt miesięczny za energię elektryczną
taryfa G11: 159,99 PLN
taryfa G12: 142,84 PLN
taryfa G12w: 129,64 PLN
Koszt 1 kWh
taryfa G11: 0,66 PLN/kWh
taryfa G12: 0,59 PLN/kWh
taryfa G12w: 0,54 PLN/kWh
W przypadku ENERGI dzięki zmianie z taryfy G11 na G12w w kieszeni zostało by mi już 30,35 PLN. Znowu najkorzystniej wypada taryfa G12w.
PGE – koszt prądu dla różnych taryf
Koszt miesięczny za energię elektryczną
taryfa G11: 147,97 PLN
taryfa G12: 137,42 PLN
taryfa G12w: 127,23 PLN
Koszt 1 kWh
taryfa G11: 0,61 PLN/kWh
taryfa G12: 0,57 PLN/kWh
taryfa G12w: 0,53 PLN/kWh
Najlepsza tradycyjnie jest taryfa G12w i pozwoliła by mi zaoszczędzić 20,74 PLN miesięcznie.
innogy – koszt prądu dla różnych taryf
Koszt miesięczny za energię elektryczną
taryfa G11: 151,13 PLN
taryfa G12: 136,68 PLN
taryfa G12w: 141,54 PLN
Koszt 1 kWh
taryfa G11: 0,63 PLN/kWh
taryfa G12: 0,57 PLN/kWh
taryfa G12w: 0,59 PLN/kWh
W innogy dla odmiany wygrywa taryfa G12. Zysk na zmianie taryfy w innogy z G11 na G12 wnosi 14,45 PLN miesięcznie.
Kalkulator wyboru taryfy
Na potrzeby analizy stworzyłem specjalny kalkulator, dzięki któremu można łatwo wykonać obliczenia samodzielnie. Skrót do kalkulatora zamieszczam w ramce poniżej.
Domyślne, do kalkulatora wprowadzone są już parametry taryf (opłaty dystrybucyjne) od wszystkich dostawców. Są to wartości, obowiązujące odbiorcę, który:
– jest podłączony przy pomocy przyłącza 3-fazowego
– roczne zapotrzebowanie na energię jest większe niż 1200 kWh (>1200 kWh)
Jeżeli masz przyłącze 1-fazowe, musisz zmienić wartość opłaty stałej sieciowej, która dla układu 1-fazowego jest nieco niższa. Warto też sprawdzić wysokość opłaty jakościowej i składniki zmienne stawki sieciowej, chociaż do tej pory były one identyczne dla układu 3-fazowego i 1- fazowego (np. w ENEA dla przyłącza 1-fazowego składnik stały opłaty sieciowej dla poszczególnych taryf, to: G11 = 3,04 PLN/m-c, G12 = 4,19 PLN/m-c, G12w = 8,14 PLN/m-c).
Roczne zapotrzebowanie na poziomie 1200 kWh oznacza, że średnio miesięcznie zużywasz około 100 kWh. Wiedząc, że cena 1 kWh ze wszystkimi opłatami dodatkowymi to około 0,55 PLN, to za 100 kWh, miesięczny rachunek wyniósłby 55 PLN. Stąd wynika, że jeżeli Twój rachunek miesięczny jest w okolicy 55 PLN lub więcej to z pewnością jesteś w grupie o zapotrzebowaniu >1200 kWh, czyli tej, dla której przeprowadziłem obliczenia.
Jeżeli Twój rachunek jest niższy niż 55 PLN miesięcznie, to należało by wprowadzić właściwą stawkę opłaty przejściowej., która dla mniejszego zapotrzebowania jest niższa (np. ENEA stawka dla >1200 kWh wynosi 6,5 PLN/m-c, dla zapotrzebowania 500 – 1200 kWh wynosi 1,90 PN/m-c, a dla mniejszego niż 500 kWh wynosi 0,45 PLN/m-c i jest identyczna dla wszystkich taryf).
W górnej części arkusza są pola, w które wprowadzamy parametry interesujących nas taryf.
Mówiąc „górna cześć” mam na myśli fragment przedstawiony poniżej. Dane, która można modyfikować ciągną się aż do kolumny „V”, więc w całości nie zmieściły się na poniższej grafice.
Główna (środkowa) cześć arkusza to pola w które wprowadzamy zużycie energii wynikające w odczytów licznika. Wszystkie pozostałe wartości liczą się same. W polach z kolorowym tłem widać koszt energii wynikający z wprowadzonego zużycia. Niebieskie tło oznacza taryfę całodobową (G11), zielone strefę pozaszczytową taryf G12 i G12w, a kolor różowy strefę szczytową taryf G12 i G12w.
Dolna część arkusza to posumowanie wprowadzonych wartości i wyniki obliczeń. Znajdziesz tu sumę zużytej w miesiącu energii czynnej, całkowite kwoty rachunku dla wszystkich taryf oraz średnią cenę energii dla wszystkich taryf.
Na dolnej ramce arkusza znajdziesz zakładki, z których każda poświęcona jest innemu dostawcy. Aby przeprowadzić obliczenia, musisz przełączyć się na właściwą dla Ciebie zakładkę i na niej wprowadzać swoje dane.
Kilka spostrzeżeń z analizy
U większości dostawców wygrała taryfa G12w. Inaczej było w przypadku innogy, gdzie wygrała taryfa G12. Wszystko zależy od tego jak w czasie doby i tygodnia rozkłada się zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim domu. W taryfach występują opłaty stałe, które mają istotny wpływ na wynik kalkulacji. Dla taryfy G11 są one najniższe (za to jednostkowa cena energii jest wyższa), w taryfach G12 i G12w opłaty stałe są wyższe, za to cena energii okresowo niska.
Może się okazać że zyski z niższej ceny energii nie skompensują wyższych opłat stałych i taryfy G12w i G12 wcale nie będą takie atrakcyjne. Podane wyniki dotyczą mojego przypadku i nie należy ich traktować jako uniwersalne, przenosząc na swoje mieszkanie. Kluczowe dla analizy jest samodzielne przeprowadzenie odczytów z licznika prądu, według moich wskazówek. To jest najlepsza droga do podjęcia świadomej decyzji.
Przy okazji eksperymentu z kalkulatorem dobru taryf, jako produkt uboczny powstało nam ciekawe zestawienie (dostępne w ostatniej zakładce kalkulatora). Otrzymaliśmy komplet rachunków jakie zapłaciłbym za to samo zużycie prądu, we wszystkich taryfach. Dzięki temu możemy porównać ze sobą różnych dostawców i odpowiedzieć na pytanie, który jest najdroższy, a który najtańszy.
Zestawienie wygląda tak:
Widać jak na dłoni, że odbiorca identyczny jak ja, zapłaciłby najwięcej gdyby mieszkał i był kompleksowo obsługiwany przez ENERGA, w taryfie G11 (!!!), czyli tej podstawowej i najczęściej, domyślnie stosowanej taryfie (!!!). Wysokość rachunku to 159,99 PLN. Najtaniej miałbym, gdybym mieszkał i był obsługiwany kompleksowo przez TAURON, w taryfie G12w. Rachunek to 112,59 PLN.
Różnica między tymi rachunkami to 47,40 PLN miesięcznie. Kosmos! To ponad 42% wartości rachunku.
Dokładnie tyle drożej za ten sam prąd, płacą w tej chwili odbiorcy w ENERGA (w taryfie G11) od odbiorców TAURON-a w taryfie (G12w).
Oczywiście przekłada się to na jednostkową cenę energii: 1 kWh. Nie byłbym sobą, gdybym nie przygotował stosownego zestawienia.
Wygląda ono tak:
Najtańsza energia jest rzecz jasna tam, gdzie najniższy rachunek: TAURON, taryfa G12w. Cena: 0,4660 PLN/kWh.
Najdroższą energię dostarczy ENERGA, w taryfie G11. Cena: 0,6622 PLN/kWh.
Jak zmienić taryfę?
Zmiana taryfy NIE WYMAGA zmiany umowy i NIE WYMAGA podpisywania nowej.
Jeżeli zainspirowałem Cię tym wpisem i dojdziesz do momentu, w którym postanowisz zmienić taryfę, to nie daj się namówić na podpisanie nowej umowy, ponieważ do zmiany taryfy nie jest to konieczne.
Większość operatorów pozwala to zrobić przez internet, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi Klienta.
W ENEA przebiega to tak, że po zalogowaniu na swoje konto, mam dostępny do pobrania odpowiedni szablon dokumentu. Pobieram, wypełniam i wysyłam przez formularz kontaktowy, z listy tematów wybierając temat zmiany taryfy.
Operator w ciągu 2 tygodni powinien dokonać wymiany licznika, bez żadnych opłat i bez żadnego angażowania Cię w tą sprawę.
To wszystko.
Oczywiście, jest wysoce prawdopodobne, że dostawca prądu będzie chciał skorzystać z pretekstu, że chcesz dokonać zmiany i zadzwoni do Ciebie z propozycją nowej, „fantastycznej” umowy, z chwytliwą nazwą marketingową, np. gwarancja niezmiennej ceny, itp. W ciemno odradzam taką zmianę. Tego rodzaju umowy sztywno wiążą Cię na określony okres czasu i zwykle obciążone są dodatkowymi opłatami stałymi, które na rachunku za prąd widnieją potem w pozycji „opłata handlowa”. Często jest też jakiś dodatkowy, nikomu nie potrzebny pakiet usług. Analizowałem wiele takich ofert i w mojej prywatnej opinii, najlepsza jest podstawowa umowa (umowa kompleksowa) z dobrze dobraną taryfą, a taryfę już umiesz sobie dobrać …
Zachęcam do samodzielnego przeprowadzenia analizy! Ciekaw jestem ile Tobie uda się zaoszczędzić, na prostej zmianie taryfy.
Czekam na Wasze komentarze pod wpisem!
Ważne dla mnie
Czy informacje przydały Ci się? Poświęć więc kilka sekund i zrób coś dla mnie!
Daj artykułowi dobrą ocenę i kliknij na przycisk „Lubię to!” poniżej.A najlepiej udostępnij link na swoim Facebook-u! Może przyda się komuś jeszcze!
To nic nie kosztuje. Blog dzięki temu ma szansę się rozwijać i przydać Ci się kiedyś kolejny raz.
Dołóż swoją cegiełkę. Kliknij! Tylko tyle, a dla mnie aż tyle!
Dziękuję!
Jacek
Która z opcji opłat jest korzystniejsza dla ENERGA, taryfa G11 – odczyt rzeczywisty czy co 2 miesiące? domyślam się że mają tu znaczenie opłaty po za taryfą za 1kWh…
U wszystkich dostawców jest ten sam schemat. Im częściej odczyt i faktura, tym wyższa opłata dodatkowa.
Najnowszy, dostępny dokument z taryfami na 2018 rok znajdziesz tutaj: https://www.energa-operator.pl/upload/wysiwyg/dokumenty_do_pobrania/taryfa/taryfa_2018_ENERGA-OPERATOR_SA.pdf
Dostępne okienka rozliczeniowe proponowane przez ENERGA (nie ma dużego wyboru) odczytasz na stronie 27 tego dokumentu.
Pozdrawiam
niestety nie jestem w stanie przeskoczyć podstawowej kwestii tzn. jakich sprzedawców prądu mam do wyboru w Gdańsku? [wydawałoby się że rejonizacji nie ma ale wszedzie podawane są regiony działania w Polsce]. O tym ze nie da sie znaleźć taryf to oczywiste.
Sprzedawcy w większości działają na całym terenie polski i praktycznie każdy z nich może zostać Pana sprzedawcą. Dystrybutor zostaje zawsze ten sam, w Pana przypadku jest to region Energa Operatora.
Tak przy okazji, znalazłem coś takiego, zdalny odczyt licznika : https://www.youtube.com/watch?v=iF-W1QxRhRU
A czy nie jest przypadkiem tak, że przy taryfach G12 oraz G12w są wyższe opłaty stałe/abonamentowe? Kiedyś gdy były mechaniczne liczniki miały one inną konstrukcje do pomiaru zużycia na różnych taryfach, przez co chyba opłata abonamentowa się różniła pomiędzy taryfami.
Dokładnie tak jest.
Opłaty stałe różnią się w każdej z taryf. Znajdziesz je w arkuszu kalkulacyjnym i są uwzględnione w obliczeniach.
Dzięki śliczne! Jeśli kiedyś pojawi się również artykuł o płatnościach za gaz – będę wniebowzięty.
To jest dobry pomysł. Wpisuję na listę: Do zrobienia!
Dzięki za podpowiedź!
Pozdrawiam
Właśnie dostałem pierwsze rozliczenie po zmianie taryfy z G11 na G12W i różnica jest bardzo wyraźna. szczególnie że ogrzewamy dom pompą ciepła. U nas zmiana przebiegła bez problemów, bez żadnych telefonów ze strony dostawcy (PGE). Zamówiliśmy usługę, chyba 2 lub 3 tygodnie później przyjechał monter, wymienił licznik i tyle 🙂
Dobra robota!
Witaj,
Jakie są podstawy prawne ( oczywiście w regulaminach dostawców energii el.) , które pozwalają zmienić taryfę bez zmiany umowy? Trzeba chyba mieć jakieś argumenty jeżeli będą się zapierać , że trzeba w tym wypadku zmieniać umowę ?
Sławek,
Nie będą się zapierać. Śmiało możesz próbować. U niektórych dostawców robi się to przez internet (PGE, Enea).
W ramach umowy masz swobodę wyboru i zmiany taryfy.
Nie wiem jak jest u innych ale w Enei w taryfie G12w nie ma okna 13-15 z tańsza energią 😉
Łukasz,
Tylko w ENEA tak jest. Reszta ma to okienko.
Mówimy oczywiście o G12w.
U dostawców są jeszcze inne taryfy (G13, G12as … itp, ale ich nie porównywałem i nie pamiętam jak w nich układają się strefy czasowe).
W innogy w G12w również nie ma okienka 13:00 – 15:00 (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/taniej-po-godzinach).
Mam sporo zgłoszeń o zmianach w taryfach w ostatnich dniach w porównaniu do tego co obowiązywało jeszcze na przełomie stycznia i lutego (mamy marzec). Dziękuję za informację. Myślę , że niebawem zaktualizuję arkusz.
Kawal roboty ze zbieraniem tych danych!
Moje pytanie, jasli mam panele PV to lepsza bedzie G11 czy G12W?
I jeszcze jedna sprawa, ktora chodzi mi po glowie, ale mi sie nie chce liczyc;)
A dla ciebie moze pomysl na nastepny wpis. Interesuje mnie przy ilu kWh/rok cena kWh pradu i cena kWh z gazu sie zrowna (uwzgledniajac wszystkie ekstra oplaty typu przesylowa, abonament itd.).
Zainteresowalo mnie to po dyskusji z osobami, ktore ogrzewaja dom pradem. Zawsze myslalem, ze byloby to okropnie drogie, ale okazuje sie, ze przy niewielkich i dobrze ocieplonych domach ogrzewanie pradem ma sens ekonomiczny.
Kowal,
Przy panelach PV możesz odebrać 80% z tego co wysalałeś do sieci, czyli rozliczasz przesłane kWh a nie PLN. Jeżeli w okresie rozliczeniowym masz nadwyżkę i nie jesteś w stanie odebrać wszystkiego, to nadwyżka przepada na rzecz energetyki. Nie dostajesz pieniędzy za nadprodukcję.Elektrownię PV trzeba więc (przy aktualnie obowiązujących przepisach) budować na styk pod potrzeby + 20%. Jeżeli tak masz, to taryfa jest bez znaczenia, bo i tak w roku wyjdziesz na 0.
Jeżeli elektrownia PV nie pokrywa Twojego rocznego zapotrzebowania, a np. tylko 70%, to brakującą energię musisz dokupić, według posiadanej taryfy. Wtedy musisz to policzyć proporcjonalnie dla brakującej części energii. Może się wtedy okazać że wyższe opłaty stałe w taryfach G12 i G12w niż w G11 sprawię, że atrakcyjniej będzie G11. Im mniejsze jest zużycie, tym bardziej atrakcyjna staje się G11, ze względu na niższe opłaty stałe, które rekompensują nieco wyższą cenę energii.
Tak, wiem, że odbiera sie kWh. Pytanie tylko, czy odbiera sie je razem z opłatą przesyłową? Bo to ma znaczenie. Bo w G12W to opłata przesyłowa robi ogromną rożnice w cenie kWh. Opłata przesylowa poza szczytem jest 5gr a w szczycie 25gr. Wiec jezeli produkuje 1kWh i wyslam ja w szczycie, a te sama 1kWh odbieram poza szczytem to kto zgarnia roznice w oplacie przesylowej?
W taryfie dwustrefowej licznik ma dwa liczydła. Jedno liczy tylko w czasie godzin szczytowych, drugie w czasie godzin poza szczytem. Podobnie jest z obliczaniem produkcji z elektrowni słonecznej. Powinny być dwa liczydła i jedno liczy produkcję w godzinach szczytu, a drugie poza szczytem. Twoje zużycie w okresie rozliczeniowym to różnica wskazań (bilans) z produkcji i konsumpcji energii w szczycie, oraz poza szczytem. Stosownie do wyniku jeżeli w danej strefie masz nadprodukcję to przyjmuje się 0 (nie dostajesz wynagrodzenia za nadprodukcję), a jeżeli pobrałeś w danej strefie więcej niż wyprodukowałeś do dopłacasz zgodnie ze wszystkimi stawkami dla danej strefy.
Przeliczyłem właśnie dla siebie dla kolejnych kilku tygodni zimowych i faktycznie różnice oscylują w granicach 15% na korzyść G12w. Ale nie o tym chciałem pisać.
Tauronowcy w eliczniku mają możliwość ściągnięcia danych archiwalnych z ostatniego roku (możliwe, że nawet więcej tylko u mnie wypadła zmiana licznika akurat w lutym 2018) – wszystko z dokładnością do jednej godziny. Kilka magicznych sztuczek w excelu i można obliczyc ile pieniędzy się zmarnowało w zeszłym roku 🙂
Ha, ha … obliczenia wstecz maga być silnie dołujące :), lepiej policzyć na przyszłość ile zostanie w kieszeni.
Dzięki za podanie info dla Tauronowców!
Czy w kalkulatorze nie ma błędu? Dla wszystkich operatorów opłata jakościowa wpisana jest jako 6,5 zł
Bartosz,
W arkuszu u żadnego z dostawców nie ma opłaty jakościowej w wysokości 6,5 PLN. Opłata jakościowa to 0,0125 PLN/kWh. Jeżeli chodzi o kwotę 6,5 PLN to dotyczy ona opłaty przejściowej, a nie jakościowej i jest zależna od zapotrzebowania na energię elektryczną, ale identyczna dla wszystkich dostawców, w trzech grupach zapotrzebowania (znajdziesz na ten temat informację w treści artykułu).
Pozdrawiam
Nie rozumiem co ja mam w tym kalkulatorze wypelnic
Marek,
Opisałem to w części opatrzonej tytułem „Jak będziemy badać opłacalność taryf?”, oraz tu gdzie są przykładowe moje odczyty w rozdziale „Odczyty danych”.
Musisz więc wypełnić komórki w które wpisane jest zużycie energii w kolejnych dniach tygodnia i strefach czasowych.
witam,
zakładka PGE – cena szczytowa i pozaszczytowa jest w kwotach brutto. Wszystkie pozostałe opłaty netto – dlaczego?
Właśnie w tej chwili miała miejsce aktualizacja artykułu i arkusza nad którą pracowałem od dłuższego czasu. Zostały zaktualizowane sfery czasowe taryf dla wszystkich operatorów, arkusze zostały uzupełnione o nowe stawki opłat, wprowadzone ustawami na początku 2019 roku (zmniejszenie opłaty przejściowej z 8,00 do 0,41 PLN brutto i wprowadzenie zupełnie nowej opłaty dystrybucyjnej: opłaty kogeneracyjnej). Wszystkie ceny składowe zostały przeliczone na ceny brutto. Wszystkie obliczenia w artykule zostały zaktualizowane do nowych danych. Nowy jest też kalkulator który zawiera wszystkie poprawki, wiec zapraszam do pobierania nowej wersji.
dziękuję, ten nowy kalkulator jest idealny 🙂
Bardzo dziękuję, świetny kalkulator, dobra robota.
Od 5.04.2019 Tauron podniósł opłatę dystrybucyjną stałą z 4,40 na 5,40 zł.
Więcej zmian w Tauronie:
– podwyższenie opłaty dystrybucyjnej o 1 zł w taryfach G11, G12, G12w na: 5,40; 8,0; 8,0
– wzrost opłaty jakościowej z 0,0125 na 0,013 zł
– w taryfie G11 dla obszarów jeleniogórskiego, legnickiego, opolskiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego stawka opłaty dystrybucyjnej zmiennej sieciowej to 0,1678 zł (w kalkulatorze jest wpisana prawidłowa stawka dla obszaru bielskiego, będzińskiego, częstochowskiego, krakowskiego i tarnowskiego). Dla obszaru gliwickiego to jest 0,1476
– w taryfie G12 dla obszarów jeleniogórskiego, legnickiego, opolskiego, wałbrzyskiego i wrocławskiego stawka opłaty dystrybucyjnej zmiennej sieciowej to 0,0508 zł (w kalkulatorze jest wpisana prawidłowa stawka dla obszaru bielskiego, będzińskiego, częstochowskiego, krakowskiego i tarnowskiego). Dla obszaru gliwickiego to jest 0,0345
No tak, wymaga samodzielnej zmiany w kalkulatorze. Rozbudowa kalkulatora o kolejne warianty chyba nie ma sensu.
W kalkulatorze opłata abonamentowa podana jest dla odczytów licznika co dwa miesiące (czyli płacimy w cyklach: w jednym miesiącu za rzeczywiste zużycie, a w kolejnym za prognozę). Wybierając odczyty co 6 m-cy (czyli płatności 1 x rzeczywiste zużycie + 5 x prognoza) możemy zmniejszyć opłatę o prawie 2 zł/m-c (do 0,93zł)
Jeszcze jest taryfa G12R w Energa. Osobiście z niej korzystam (a w sumie korzystałem przez 2 lata lub będę korzystał gdy skończy się energia z paneli fotowoltaicznych zimą). Daje ona tańszy prąd do 7 rano i do 16 po południu. Dla mnie to były idealne godziny związane z cyklem pracy (np. przygotowywanie obiadów po 15).
Do tego z opóźnieniem nastawiałem pralkę i zmywarkę aby zmieścić się w przedziale 13-16 i udało mi się osiągnąć podział 40/60 (60% w tańszej taryfie).
Który sprzedawca prądu ma najkorzystniejsze ceny na terenie Warszawy? Myślę, żeby zmienić mojego obecnego sprzedawcę.
Jeżeli chodzi o Warszawę to sprawdź tutaj
Odnośnik do Lumi, Słyszałem o ofercie. Czy jednak ma ktoś doświadczenie z nimi ?
Z tego co mi mignęło w internecie to podobno spoko oferta dla Warszawiaków, tylko mało znana. Mają coś takiego jak 3 miesiące za darmo i gwarancja stałej ceny przez dany okres.
@Ada to jest oferta tylko dla osób, które mieszkają w Warszawie?
@klarens wiesz może, czy taka zmiana sprzedawcy jest problematyczna?
@Dagmara, problematyczna? na pewno nie . jendą umowę zakańczasz , inną podpisujesz. Nie ma obaw
@klarens czyli w sumie od strony papierowej to żaden wyczyn zmienić dostawcę z tego co widzę.
@dagmara tak, narazie to oferta tylko dla Warszawy. Może w przyszłości powiekszą swoją dzialalność – wypadaja naprawde bardzo dobrze na tle konkurencji.
@klarens a co z całą papierkową robotą? Serio to tylko kilka podpisów?
@opal nie mają żadnych haczyków w umowie?
@Dagmara jest taka opcja, że możesz przekazać pełnomocnictwo Lumi podczas zmiany operatora i całą resztą zajmują się oni. Wygodne według mnie.
@Dagmara umowę zawsze możesz, a nawet musisz przeczytać zanim podpiszesz. Od Ciebie zależy jak rzetelnie do tego podejdziesz i czy dopytasz o jakieś nieścisłości.
Przekazanie pełnomocnictwa przy formalnościach zmiany dostawcy jest spoko opcją. W końcu od tego są, niech się bawią w tym sami ze sobą. Ty jako klient czytasz umowę i podpisujesz
@Klarens to fajna opcja. ludzie boją się zamieszania z papierami i załatwiania tego.
@Ada umowy trzeba czytać i wyjaśniac wszystko tak jak mówisz. Nadal są osoby które dostając umowe i od razu pytają ” gdzie podpisać” :d
@klarens to raczej działa tak, że podpisujesz umowę z jedną firmą pod koniec trwania aktualnej umowy i ta nowa firma załatwia wszelkie dokumenty związane z przejściem.
@Ada a wiesz może czy umowy można też podpisywać online w lumi?
@Ada ale nie mamy wtedy przerwy w dostawie prądu, prawda? ;p @hardom z tego, co wyczytałam to jest taka możliwość, ale nie wiem, czy bym się nie bała…
@Ada czego tu się bać? Czy to nie działa tak , że wypełniasz wszystko online i potem kurier przyjezdza do Ciebie z umową do podpisania?
@Ada wydaje mi się, że dostawcy i stary i nowy tak to wszystko zorganizują, ze Ty jako klient nie odczujesz momentu przejścia, a na pewno nie w postaci dostawy prądu 😛
Dzień dobry,
czy jest jakiś sposób by pozbyć się taryfy G11K od Energi? Chodzi o nieszczęsną opłatę handlową, której nie ma w standardowej trafie G11. Pracownicy BOK Energi skutecznie odmawiają pomocy w rozwiązaniu tego problemu. Będę wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.
Jak się tak zachowuje BOK to chyba lepiej zmień dostawcę bo będzie tylko więcej problemów i kombinowania ze strony tej firmy
tak, firma powinna byc przyjazna klientom, ale nie wrogo nastawiona i nie pomagająca
@Klarens dokładnie, lepiej uciekać gdzie jest niefajnie. Po co się męczyć i energię i nerwy tracić? Lepiej poszukać czegoś lepszego.
@mirsk mam nadzieję, że takich kwiatków nie będzie w Lumi, bo zdecydowałam się zmienić dostawcę, i jestem dobrej myśli póki co !
@klarens to już kwestia tego jacy ludzie tam pracują. Nigdy nie wiesz, jak trafisz 🙁 @Arte czemu akurat Lumi?
@dajanara pierwszy raz słyszę o lumi. To jakiś nowy dostawca?
@Arte rozumiem że przekonały Cię rachunki ? czy jakies inne benefity?
Jaką masz stawkę? na jak długo umowe? z jakąś promocją?
york, to dostawca na terenie Warszawy. Ogólnie polecam bo mają bardzo atrakcyjne ceny za 1 kwh w porównaniu z innymi. @klarens ja płacę w lumi 30 groszy za 1 kwh
Taryfę G11K, należy traktować jak taryfę jednostrefową tj. G11 i każdy sprzedawca tak też powinien ją potraktować. G11K to specjalna taryfa wymyślona przez Energę, gdzie daje indywidualne ceny klientowi.
Witam,
Chciałbym ostrzec, że ceny prądu w poszczególnych taryfach u tego samego dostawcy, a w różnych rejonach różnią się KOLOSALNIE. Przykładowo – w artykule i arkuszu podane są ceny dla Tauron w stanie na styczeń 2019
G12:
I taryfa – 0,3708 zł/KWh
II taryfa – 0,1914 zł/KWh
G12w
I taryfa – 0,3961 zł/KWh
II taryfa – 0,1914 zł/KWh
I są one prawidłowe np. dla Wrocławia, ale już dla Katowic wyglądają tak:
G12:
I taryfa – 0,3927 zł/KWh
II taryfa – 0,2740 zł/KWh
G12w
I taryfa – 0,3961 zł/KWh
II taryfa – 0,1914zł/KWh
Jak widać taryfa II w G12 jest w Katowicach o ponad 40% wyższa niż we Wrocławiu!!! W przeciwieństwie do wszystkich innych taryf, które są porównywalne. Mało tego – taryfa II w G12 jest o 40% wyższa niż w taryfae II w G12w w tych samych Katowicach!!! Na Śląsku czyni to G12 zupełnie nieopłacalnym. Dla osób, które zamierzają wykorzystywać prąd do ogrzewania w nocy akumulacyjnie niezależnie od dnia tygodnia opłacalna jest tylko i wyłącznie G12w. Niestety popełniłem błąd i zasugerowawszy się cenami z artykułu wybrałem G12 i jestem teraz w czarnej d… bo zmianę taryfy możną dokonać tylko raz w roku. Oczywiście nie jest to w żadnej mierze wina autora, tylko mojego niedbalstwa – nie sprawdziłem taryf w naszym regionie, ale myślę że warto podkreślić tą kwestię w artykule, bo kolosalna różnica tylko w jednej taryfie jest nieintuicyjna (i niuzasadniona) i jak się już dowiedziałem na Śląsku wiele osób wkopało się podobnie jak ja. W obliczu takiej różnicy na jednej tylko taryfie, na Śląsku cała analiza z artykułu nie ma większego sensu, bo konkluzja jest prosta – taryfy G12 tu nigdy nie wybieramy bo nigdy się nie opłaci bardziej niż G12w
Witam , od 01 stycznia 2020r. taryfy w tauronie się zmieniaja. W tauronie dowiedziełem się tyle ze można sobie wybrać/ zmienić taryfę w ciągu 14 dni stycznia. Z automatu wchodzi taryfa – załącznik nr 2. Zna ktoś szczegóły oferty.
Dodam jeszcze że chodzi o prosumenta
ja mam taryfę g12w energa i płacę 50 zł mniej miesięcznie w stosunku do rachunków g11 ale pilnuję. Pralkę i zmywarkę włączam tylko w godzinach tańszych, polecam-600 zł/rok taniej
Cześć, nie mogę znaleźć w tauronie od 2020 ile wynosi opłata szczytowa i pozaszczytowa za 1 kWh, znajduje lata poprzednie, udało się Tobie to znaleźć?
Witam,
jak pisałeś rok temu „ Przy panelach PV możesz odebrać 80% z tego co wysalałeś do sieci, czyli rozliczasz przesłane kWh a nie PLN. Jeżeli w okresie rozliczeniowym masz nadwyżkę i nie jesteś w stanie odebrać wszystkiego, to nadwyżka przepada na rzecz energetyki. Nie dostajesz pieniędzy za nadprodukcję.Elektrownię PV trzeba więc (przy aktualnie obowiązujących przepisach) budować na styk pod potrzeby + 20%. Jeżeli tak masz, to taryfa jest bez znaczenia, bo i tak w roku wyjdziesz na 0.
Ale pytanie: tak będzie gdy okres rozliczeniowy jest 1 rok ale czy to możliwe dla PGE bo podają W taryfach max 6 miesięcy? Wymienili mi właśnie 27.03 licznik i jak teraz będą rozpoczynały się okresy rozliczeniowe? 6 miesięczne okresy OK ale gdy obejmowałyby 01-06 i 07-12, czy powinni się zgodzić na takie okresy ? Gdy np. 04-09 to napewno będę miał nadwyżkę produkcji ale 10-03 to raczej nie i wtedy dopłacam. Instalacja PV zaprojektowana tak aby pokryła 100% zapotrzebowania. Dziękuję za szybki komentarz
Szczerze mówiąc tak na szybko nie potrafię Ci odpowiedzieć. Najszybciej będzie chyba rozmówić się z nimi przez telefon. Gdyby nie chcieli przyjąć najlepszych z Twojego punktu widzenia okresów rozliczeniowych, to wtedy pozostanie analiza regulaminu usługi.
Chyba, że ktoś z czytelników ma w tym temacie doświadczenie?
nie jestem w stanie ustalić jacy sprzedawcy prądu są do wyboru w Gdańsku. Nigdzie nie da się znależć taryf np. G12k Energi.
Taryfa G12k jest dość nietypową taryfą. Jeżeli sprzedawca nie posiada cennika na taką taryfę, nie ma możliwości podpisywania umowy. Jednak nie zawsze tak jest, sprzedawca może zastosować tzw. spłaszczenie cen taryf i wtedy dopasują pana taryfę np. do cennika taryfy G12. Minusem jest że nie będzie miał Pan miał żadnych profitów z posiadania taryfy G12k, gdyż będzie ona traktowana jako taryfa G12. Proponuje używać taryf G11, G12, G12W ew. G12n, są to taryfy, gdzie u większości sprzedawców się one znajdą.
Taryfa G12k jest specjalną taryfą promocyjną w Energa, stąd nigdy nie pojawi się u innych sprzedawców. Ma Pan taryfę dwustrefową G12 i w takie cenniki Pan powinien celować.
Witam,
Przeszedłem w Energa w dniu 3 lipca 2020 roku na prosumenta, i założono mi licznik dwukierunkowy, w taryfie G12w, bo w tej taryfie rozliczałem się poprzednio. Ku mojemu zdziwieniu fakturę za styczeń 2021 wystawiono mi w taryfie G12k. Nic nie miałbym przeciwko , gdyby było taniej.
Niestety, karzą mi płacić po stawce 0,4178 i 0,2772 netto, czyli dużo drożej, bo G12w to 0,3666 i 0,2385 netto.Czy Energa miała prawo podnieść mi opłaty, zawyżyć opłaty, mimo zainstalowanego oprogramowania G12w na moim dwukierunkowym liczniku, co można odczytać na wyświetlaczu licznika ?
Cześć,
Zastanawiam się dlaczego kalkulator PGE w moim przypadku podaje że g12 jest tańsze niż g12w.
Screen: https://we.tl/t-pQ1rKdU1qq
godziny podałem takie: https://we.tl/t-kAVR9eo0ub
Czy można zaktualizować kalkulator do cen z 2020 roku?
Oczywiście, że można. Wystarczy wprowadzić samodzielnie odpowiednie stawki.
Ja jestem w Enerdze, G12 i płacę 90zł za prąd co 2 miesiące, nie rozumiem nic z tego artykułu.
G 11 energa Gdańsk średnia co 2 miesiące 800 pln dramat.
Czy mając FV (+pompę ciepła) można zmienić dostawcę/operatora sieci, chcę uciec z ENERGA najlepiej do Taurona bo ma rozliczenie roczne, ewentualnie PGE które ma pół roczne rozliczenia. Ostatnie 2 rachunki za prąd olbrzymie a zima się jeszcze nie skończyła.
Czy prosument może odejść od ENERGA ?
Dzień dobry.
Czy orientuje się Pan może, czy można dokonać bezpłatnej zmiany taryfy już w tym samym roku, w którym podpisało się umowę? Dałem się nabrać na umowę z opłatą handlową. W warunkach umowy zmiana taryfy pociąga za sobą karę ryczałtową 7zł/mc. To i tak się opłaca, pytanie tylko czy można w tym samym roku… Teoretycznie „zmiany” taryfy do nowej umowy nie było. Była zmiana umowy…
Pozdrawiam
Nie znam pełnej treści umowy, ale kary w umowach na czas określony zapisane są zwykłe po to, by nie dało się jej bezkarnie zmienić. Poza tym z litery prawa, umowa na czas określony jest trudniejsza do żerowania niż umowa na czas nieokreślony.
Jeżeli umowa na czas określony nie ma sama w sobie zapisanej w treści możliwości zmiany taryfy, to kary nie uda się uniknąć.
Dzięki za odpowiedź. Mam umowę wciąż na czas „nieokreślony”. Jest to wyraźnie zaznaczone. To cennik do tej umowy jest na 36 miesięcy. Wcześniej miałem taryfę za dystrybucję i prąd G12w i G12w odpowiednio, a teraz G12w i G12k. „K” to właśnie oferta specjalna. Ale sama umowa jest na czas nieokreślony, z automatycznym przedłużeniem po 3 latach, ale już bez zobowiązania utrzymania tego samego cennika.
Kruczki prawne. Ale może mają znaczenie…
Jakkolwiek mają prawo stosować oferty specjalne, nie mają prawa przedstawiać tylko wybranych ofert. Powinni nawet najpierw poinformować o taryfie ustawowej, według słów rzeczniczki Urzędu Regulacji Energetyki. Poza tym są postanowienia UOKiK nakazujące zwrot kosztów i powrót do starej umowy w przeszłości, czy nawet zmiany podejścia spółki po interwencji mediów w indywidualnych sprawach.
Zatem coś jest na rzeczy, skoro w ogóle cofają te umowy… Inna rzecz – to udowodnienie im bezprawnego działania skoro podpisało się czarno na białym. Tylko zagrożenie „wizerunkiem” może, jak widać, wpłynąć na odstąpienie od kary, a nawet zwrot kosztów ( u mnie nie ponieśli żadnych jeszcze, przeciwnie zyskali, bo póki co cena prądu jest wyższa, niż w taryfie ustawowej.
Pozdrawiam
Czy będzie aktualizacja? zabieram się za odczyty i chętnie skorzystałabym z aktualizacji nowe taryfy będą w obowiązywać z nowym miesiącem 🙂
W najbliższym czasie mało prawdopodobne – totalny brak czasu
Panie Jacku, gratuluję i dziękuję za kalkulator. Nigdzie nie widzę podobnie dokładnego, a będę ogrzewał dom prądem więc każda niedokładność, czy przybliżenie wpływa na koszt ostateczny. Mam natomiast wątpliwość, czy ceny, które Pan podał za 2019r to rzeczywiście brutto? Np.ENEA G11 – 0,2991 dzisiaj: ENEA G11 – 0,3015 zł netto!
Jeszcze pytanie: czy w tabeli wpisywał Pan wszystkie ceny brutto, czy netto? Mam nadzieję, że nie raz tak, raz tak, bo gdzieś musiałbym wykonać mnożenie x 1,23.(VAT)
Pozdrawiam
Artur
Dzień dobry,
Ceny od początku 2019 mocno się zmieniły, tak jak Pan zauważył. Wprowadzenie swoich aktualnych cen jest konieczne.
Wszędzie wpisywałem ceny brutto, ponieważ kalkulacja była robiona z myślą o odbiorcach indywidualnych.